Kā ar dabīgiem paņēmieniem pasargāt augus no slimībām?
3. maijs, 2016 pl. 9:07,
Nav komentāru
Kā ar dabīgiem paņēmieniem sekmēt augu labāku augšanu, pasargāt tos no slimībām un kaitēkļiem?Ļoti labs paņēmiens ir – jauktie stādījumi.
Jauktie stādījumi jāplāno laicīgi ik gadu. Ja to nav iespējams izdarīt, vēlams, mainīt augsni vai intensīvi izmantot selderātu sēšanu zemes struktūras atjaunošanai.
Augu aromāts, fitoncīdi un to gaisā un augsnē izdalītās vielas bieži vien palīdz blakus esošajiem augiem. Kaitēkļi augus atrod pēc to izdalītā aromāta. Arī patogēnās sēnes, kas izraisa augu slimības, attīstās tikai noteiktam saimniekaugam raksturīgā vidē. Kombinējot augus jauktos stādījumos, tie kļūst kaitēkļiem grūtāk atpazīstami, mainās tiem raksturīgais aromāts un garša. Arī slimības attīstās mazāk, ja blakus esošie augi izdala fitoncīdus, kas nomāc patogēno baktēriju un sēņu augšanu. Līdzās augdami, kultūraugi var papildināt un uzlabot arī viens otra garšu un aromātu.
Lai arī augu savstarpējā saderība ir maz pētīta, tomēr praksē ir uzkrāta liela pieredze par augiem, kas ir savstarpēji saderīgi - viens otram noderīgi un arī par augiem, kas blakus augdami ir nesaderīgi kaimiņi un viens otru nomāc. Bieži par to esam dzirdējuši no pieredzējušiem dārzkopjiem vai vecvecākiem. Daudzus no šiem ieteikumiem mēs ikdienā izmantojam praksē pat īpaši neaizdomājoties, kāpēc starp zemenēm stādāmi ķiploki.
Kāpostus
uz vienas vietas nav ieteicams stādīt 3 gadus, tāpēc tos labi mainīt ar
zemenēm. Pēc redīsiem nav ieteicams stādīt kāpostus.
Jaukto stādījumu piemēri:
Kukurūza + Gurķis + pupiņas + agrie kāposti +
samtenes/kreses.
Salāti ar bietēm + tomāti + redīsi.